Smog a odszkodowanie

W ostatnim czasie wiele mówi się o smogu, o jego szkodliwości dla naszego zdrowia, cały czas pisze się komunikaty w mediach w tej kwestii. Teoretycznie mamy z nim szansę, mamy możliwość tytułem przykładu: oskarżyć miasto za pobrudzony dom, szczególnie jego brudną fasadę. Co intrygujące, da się też żądać wypłaty opłaty klimatycznej, co uwierzytelnia bezpłatny poradnik prawny.

Jednakowoż w priorytetowej rzeczy jaką jest ludzie zdrowie, pozew do sądu nie ma racji bytu z niebywale zrozumiałej przyczyny – nader opornie jest wykazać, że zadymione powietrze miało tragiczny wpływ na zdrowie, że źródłem danej dolegliwości jest smog. Każdą chorobę miały możliwość wyrządzić inne okoliczności, takie jak palenie fajek, dieta, nieprawidłowy tryb życia. W efekcie tego też tego rodzaju pozwy nie przemawiają do sądów, patrząc na dowody jest to praktycznie nierealne. Sytuacje tę miałaby szansę naprawić tylko ewolucja norm prawnych, a jak każdy wie ustawodawca z nieszczęściem smogu po dziś dzień nie potrafi sobie poradzić.

Można podjąć próbę domagania się nadzoru dóbr prywatnych takich jak sposobność spacerowania na świeżym powietrzu oraz wykonywania aktywności fizycznej, każdodniowy trening biegaczy w tej sytuacji jest uniemożliwiany przez wzgląd na kiepską jakość powietrza. W tego typu przypadku zabieganie o odszkodowanie jest prawidłowym odruchem.

Istnieje możliwość, że po jednym pozytywnym zakończeniu rozprawy przez sąd a propos odszkodowania za smog zacznie się masa spraw tego gatunku.